0

انواع گواهی ssl و تاثیر آن در سئو

انواع گواهی ssl و تاثیر آن در سئو

گواهی SSL چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم

وقتی شما در اینترنت گشت و گذار می کنید روزانه وارد سایت هایی می شوید که از شما اطلاعات دریافت می کنند مثل نام کاربری و رمز عبور برای ورود به ناحیه کاربری خودتان یا فرم های مربوط به ورود اطلاعات شخصی خودتان و یا وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خودتان در درگاه های پرداخت اینترنتی ، عملا با این کار شما اطلاعات خودتان را با سایت های مختلفی به اشتراک میگذارید

در نتیجه برای برقراری ارتباطی ایمن و حفظ حریم خصوصی کاربرانتان شما به عنوان میزبان سایت باید محیطی را فراهم کنید تا انتقال اطلاعات کاربران به سرور به صورت امن انجام شود به همین دلیل شما میتوانید از گواهی SSL در سایت خود استفاده کنید تا بتوانید از پروتکل HTTPS بهره ببرید.

در حقیقت پروتکل HTTPS یک متد جهت رمزگذاری اطلاعات است که باعث ایجاد محیطی امن و رمز گذاری شده در انتقال اطلاعات کاربران بر روی سرور می باشد. با استفاده از این پروتکل به دلیل رمزگذاری شدن اطلاعات کار هکر ها جهت دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران شما سخت تر می شود.

انواع گواهینامه های SSL

گواهی SSL در جهان چندین نوع دارد که در کل به دو دسته رایگان و پولی تقسیم میشوند

در حالت رایگان شما میتوانید از SSL موجود در هاست های اشتراکی استفاده کنید که نام آن lets Encrypt میباشد.

مدل های غیر رایگان SSL عبارتند از :

مدل DV یا Domain Validated
در این نوع گواهینامه که تنها هویت صاحب دامنه باید از طریق ایمیل مورد تایید قرار بگیرد تا بتوانید این گواهینامه را دریافت نمایید به دلیل اینکه فقط دامنه تایید هویت می شود عموما هزینه این مدل گواهینامه به دلیل نداشتن مراحل پیچیده جهت دریافت آن بسیار کم می باشد ، همچنین این نوع SSL برای وب سایت های شرکتی و فروشگاهی معمولی مناسب می باشد.

مدل OV یا Organization Validated
در این نوع گواهینامه که تنها برای اشخاص حقوقی صادر می شود می بایست هویت حقوقی درخواست دهنده به صورت کامل تایید شود در نتیجه این گواهی تنها برای شرکت ها ، بانک ها و سازمان های دولتی که مدارک کامل ثبت قانونی شرکتشان را دارند صادر خواهد شد، به دلیل اینکه صدور این مدل گواهینامه دارای مراحل متعددی و پیچیده ای دارد معمولا قیمت بالایی جهت صدور آن دریافت می شود اما اعتبار این گواهی به نسبت گواهی DV بالا تر می باشد.

مدل EV یا Extended Validated
این نوع گواهینامه نیز مانند گواهینامه OV برای اشخاص حقوقی صادر میشود و مراحل دریافت آن نیز یکسان میباشد تنها تفاوت میان این گواهینامه با مدل OV این است که پس از دریافت آن و فعال سازی در کنار نام دامنه سایت مورد نظر به صورت یک نوار سبز رنگ نام شرکتی که هویت حقوقی آن تایید شده نمایش داده میشود که باعث اعتماد بیشتر کاربران به شما خواهد شد هزینه این نوع گواهینامه عموما بسیار بالا میباشد.

تفاوت گواهینامه های استاندارد (Standard) با وایلد کارت (Wildcard)
انواع گواهینامه های اس اس ال که در بالا نام بردیم شامل دو نوع Standard و WildCard می باشد

گواهینامه های Standard تنها برای یک نام دامنه می باشند و ساب دامنه های آن را شامل نمی شود برای مثال Sairosoft.com و اگر دامنه شما شامل چندین سابدامنه باشد به طور مثال api.sairosoft.com با این نوع گواهینامه نمیتوانید سابدامنه های خود را نیز ایمن سازی کنید و از پروتکل HTTPS استفاده کنید.

اما با دریافت گواهینامه از نوع Wildcard میتوانید علاوه بر دامنه خود برای تمام سابدامنه ها و زیر مجموعه های دامنه خود SSL را فعال کرده و از پروتکل HTTPS استفاده نمایید.

قیمت گواهینامه ssl برای دامنه های ir و بین المللی
به طور معمول برای خرید گواهینامه SSL در صورتی که دامنه شما ir باشد حتما میبایست گواهینامه مخصوص برای دامنه ی ir رو تهیه کنید که هزینه آن نسبت به گواهینامه دامنه های بین المللی بالاتر میباشد و نکته مهم این است که در صورتی که قصد تمدید چند ساله SSL برای دامنه مورد نظر خود دارید

برای خرید گواهینامه SSL از کجا میتوانید اقدام کنید

درصورتی که قصد خرید گواهی های SSL را دارید میتوانید از تمام سایت هایی که این خدمتان را ارائه میدهند استفاده کنید و با مقایسه قیمت هر کدام از آن ها به یک نتیجه گیری درست برسید در زیر چند شرکت ارائه دهند گواهی SSL را برای شما نام میبریم که بتوانید باهم مقایسه کرده و در صورت نیاز خریداری نمایید.

برتینا

ایران هاست

پارس پک

ایران سرور

فراسو

پارس سرور


تفاوت ssl رایگان و پولی چیست ؟

به طور کلی میتوانیم بگوییم تفاوت خیلی زیادی باهم ندارند تنها تفاوت این دو نوع SSL بحث اعتماد بیشتر به آن سایت خواهد بود که شما با یک سایت شخصی رو به رو هستید یا یک شرکت تنها در صورتی که آن سایت فقط از گواهینامه های OV یا EV استفاده کند می توانید اعتماد بیشتری به آن سایت داشته باشید زیرا که همانطور که در بالا گفتیم می دانید با یک شرکت حقوقی و معتبرتری در ارتباط هستید.

اما در ایران به دلیل تحریم های متفاوت تنها با خرید SSL میتوانید از پروتکل HTTPS بهره مند شوید و عملا هیچ پشتیبانی و پیگیری در صورت بروز هرگونه مشکل نخواهید داشت.

اهمیت استفاده از SSL در سئو

از سال ۲۰۱۶ گوگل اعلام کرد که استفاده از پروتکل HTTPS یکی از موارد تاثیر گذار در رتبه بندی وب سایت ها خواهد بود در نتیجه با فعال سازی این پروتکل میتوانید شاهد پیشرفت کلی وب سایت شما در نتایج جستجو باشید همچین با آپدیت های الگوریتم گوگل در سال های اخیر همانطور که در سمینار ها و وبینار هایی که برخی از ازای فعال گوگل در آن ها سخنرانی داشته اند به وضوح این را اعلام کرده اند که همواره تاثیر این مورد افزایش یافته و در حال حاضر یکی از موارد پر اهمیت در حوزه سئو میباشد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *